Setterite ajalugu

Setterid on peamiselt 17.-18. sajandil väljaaretatud linnukoerad, kelle ülesandeks on jahil võimalikult lai maa-ala jahimehe ümber läbi töötada ning linnu leidmisest jahimehele seisakuga märku anda.

Setterite nimi tulenebki ingliskeelsest sõnast set, mis tähendab “luureseisakut, tardunud poosi võtma”.

Ka tänapäeval kasutatakse paljudes maades settereid endiselt jahilkoertena, levinud on nn. field trial-id, kus linnukoerad võistlevad omavahel kiireima ja efektseima jahimehe tiitlile.

Suuremal osal inimestest pole tänapäeval siiski võimalust või tahtmist jahil käia. Setter vajab aga endiselt – sajandite vältel väljaaretatud geneetilise baasi tulemusel – palju tegevust, nii füüsilist kui vaimset. Vaimne töö on koera jaoks näiteks jahil käimine, kuid seda asendavad ka sõnakuulelikkuse trennid või agility. Lisaks sellele tahab setter joosta päevas vähemalt tunni jagu, kuigi tegelikult toote enam-vähem väsinud koera koju alles peale 2-3-tunnist jalutuskäiku. See seab setteriomanikuks olemisele teatud piirid – ilmast sõltumatult pikki jalutuskäike ette võtta ei viitsi igaüks, tegemist peab olema liikumist armastava aktiivse inimesega. Isegi kui olete mõelnud endale soetada nn. näitusekoera, vajab ta siiski samapalju liikumist kui tema lemmikloomast suguvend.

Setterite üldiseloomustuseks võib öelda, et nad on energilised, hea huumorimeelega ning intelligentsed koerad.  Nad armastavad peale jooksmise ka väga ujuda, alluvad õige käsitlemise puhul hästi koolitusele ning on enamiku inimeste vastu ülevoolavalt sõbralikud. Seega valvuriteks neid võtta ei tasu.

Setteritest on aja jooksul saanud näitustel üha enam edu saavutavad koerad, mis on toonud kaasa tõugude lõhenemise kaheks – näitustel eelistatakse tugevama kondiga, rikkalikuma karvakattega, raskemate peadega ning efektsema liikumisega koeri. Jahitüübiks on seevastu kergema kondiga, kiiremini liikuvad ning väiksema karvkattega koerad.

Setterid on keskmist kasvu (tõud varieeruvalt 60-68 cm, emased veidi väiksemad, isased suuremad) ning nelja eri tõugu:
Iiri punane setter – tumepunakasruuge ühevärviline koer;
Gordoni setter – musta põhivärvi ja roostepruuni piirdega koer;
Inglise setter – valge põhivärvi ja mustade, oranžpunaste või pruunide täppide ja laikudega koer;
Iiri punavalge setter – valge põhivärvi ja punakasruugete laikude ja täppidega koer.