Tutvustus

Eesti Setterite Klubi (ESK) tegutseb alates 13. jaanuarist 1996. a., mil toimus esimene üldkoosolek. Viimastel aastatel on liikmete arv olnud 70 ringis. Meie klubisse kuulub ka teiste FCI 7. rühma linnukoerte (nt Ungari lühikarvaline linnukoer) ja muude tõugude omanikke ja inimesi, kes on kunagi olnud setteriomanikud. Meil on olnud välisliikmeid Lätist, Leedust, Soomest ja Rootsist.

Juhatus valitakse klubi üldkoosolekul kaheks aastaks, viimane juhatuse valimine toimus 2020. a. Üldkoosoleku raames peetakse harilikult ka klubi sünnipäevapidu. Traditsiooniliselt korraldab klubi iga aasta suvel sertifikaadiõigusega erinäituse kõigile setteritõugudele. 2000. aastate esimesel kümnendil olid setterid Eestis väga populaarsed ja toimus ka talvine mitteametlik Club show. Aasta jooksul saavad setteriomanikud kokku ühistel jalutuskäikudel, kevad-, suve-, sügis- ja talvepäevadel, koolitustel ja loengutel.

1998. a. alguses sai teoks meie esimene aasta parimate näitusesetterite autasustamine. Esimese aasta parimad olid Iiri punane setter EST & LV & RKF CH, EST & LV & LTU W97 Northworth Red Entrance Gate, omanik Piret Kõima, Tallinn, 132 punkti, ja Iiri punane setter BALT W97 Vinca Thore Aramis, omanik Dmitri Zabašta, Tallinn.

Aktiivsed setteriomanikud harrastavad oma koertega mitmeid koeraspordialasid, nt sõnakuulelikkust (SK), kuulekuskoolitust (KK) ja agilityt. 2003. a. korraldas klubi ka ise ühe SK-võistluse ja ühe SK-katse. Aasta 2003 sõnakuulelikuma setteri tiitli sai Iiri punane setter Field of Dreams Apple Pie ehk Annu (omanik ja koerajuht Marika Kuusman). Aastast 2009 annab klubi välja aasta agilitysetteri aunimetust. Esimesena sai selle tiitli Iiri punane setter Sign of Constancy Olivia ehk Oltsu (omanik ja koerajuht Liina Kümnik).

Klubi eestvõttel on mitmel aastal olnud võimalus proovida sooritada linnukoerte jahikatset, alguses kohtunik Mart Mae juures, hiljem väliskohtunike käe all. Jahikatse sooritamine on siiani Eesti välimikutšempioni tiitli kinnitamise eelduseks, kui koeral ei ole eelnevalt mõne teise FCI riigi tšempionitiitlit. Erandina võimaldas EKL teatud aastate jooksul jahikatse asendada SK/KK tulemusega.

1999. a. hakkas ilmuma klubi ajakiri “Setteriuudised”. See asendus 2009. aastal blogiga, kus avaldame portreelugusid meie klubiliste koertest, muljeid näitusereisidelt ja võistlustelt, nõuandeid koerte koolitamise kohta ja muud põnevat koerandusega seonduvat. Klubil on konto ka Facebookis, mille kaudu levitame kiiremaid teateid ja postitame fotoalbumeid sündmustest ja näitustest.

Võtke meiega ühendust, kui tunnete setterite vastu lähemat huvi. Meeleldi aitame teid!

Kõigil setterihuvilistel (ka väljastpoolt klubi liikmeskonda) on võimalus liituda setterilistiga, mille kaudu edastame teateid ja infot ürituste kohta. Liitumiseks tuleb saata oma e-postiaadressilt tühi e-kiri aadressile list-subscribe [at] setter.ee, listist lahkumiseks aadressile list-unsubscribe [at] setter.ee.

Meie klubi tegevusega ja setteriuudistega saate kursis olla ka meie Facebooki lehe kaudu ja Eesti setterirahva grupiga liitudes.